Ana Sayfa
 
Web Mail Kullanıcı: Şifre:
Ana Sayfa | Site Ağacı |
TÜRKİYE YÜKSEK İHTİSAS HASTANESİ
Sağlıkta Öncü Hastane
KORONER BAYPAS AMELİYATLARI SIRASINDA UYGUN HASTALARDA KÖK HÜCRE UYGULAMASI
 

KORONER BAYPAS AMELİYATLARI SIRASINDA UYGUN HASTALARDA KÖK HÜCRE UYGULAMASI

Koroner damarlar kalbin çalışması için gerekli oksijen ve besin maddelerini kalp dokusuna sunmaktadır. Bu damarların tıkanıklığı sonrası kalp dokusuna yeterli miktarda kan akımının sağlanamaması sonucunda kalp krizi gelişebilir. Kalp krizinin şiddetine ve süresine bağlı olarak da kalp hücreleri çeşitli düzeylerde hasar görmekte ve bu, kalp hücrelerinin ölümü ile sonuçlanabilmektedir. Ölen hücrelerin bulunduğu kalp kası dokusu artık yeteri kadar fonksiyon görememekte ve kalbin kasılma gücüne yeteri kadar katkı sağlayamamaktadır. Bunun sonucunda farklı derecelerde kalp yetmezliği gelişebilmektedir. Tıkalı olan damarlara koroner baypas ameliyatı uygulansa bile ölü hücrelerde yeniden canlanma olamamakta ve bunun neticesinde kalbin bu bölgesinin fonksiyonlarında düzelme olmamaktadır.

Hastanemiz, çok merkezli yürütülen koroner baypas ameliyatları sırasında kök hücre naklinin gerçekleştirileceği bir ulusal projeye katılmakta ve destek vermektedir. 2 Şubat 2015 tarihi itibariyle resmi olarak başlayan ve üç yıl sürecek olan bu araştırmada göbek kordonundan veya hastanın kendi kemik iliğinden alınacak olan kök hücreleri üretildikten sonra toplam 59 hastaya nakledilecek ve hastalar çeşitli klinik ve laboratuvar verilerinin ölçümleriyle kök hücre naklinden sonra bir yıl boyunca izlenecektir. Sağlık Bakanlığının ilgili kurumlarından gerekli yasal izinler alınmış; fonlama ise Bilim, Teknoloji ve Sanayi Bakanlığı ve ATİGEN-CELL Teknoloji Özel Sağlık Hizmetleri Ticaret ve Sanayi A.Ş. tarafından sağlanmıştır.

Bu çalışmanın amacı koroner baypas ameliyatları sırasında yapılan baypas işlemi ile eş zamanda kalbin kasılmayan bölümlerine kök hücre verilerek kasılma gücünün arttırılması amaçlanmaktadır.

 

                                                                                                              Doç.Dr. Erdal ŞİMŞEK

                                                                                                               Kalp Damar Cerrahisi

                                                                                                                    Eğitim Görevlisi

  • kök hücre (4).JPG
  • kök hücre (3).JPG
  • kök hücre (2).JPG
  • kök hücre (1).JPG
 


Güncel Haberler
 
Hastanemiz İletişim Bilgileri: Kızılay Sk. 06100 Sıhhıye, Ankara • Tel: 306 10 00 • Faks: 312 41 20
Her hakkkı saklıdır. © 2008 Türkiye Yüksek İhtisas Hastanesi Basın Yayın Enformasyon Birimi Tarafından Hazırlanmaktadır.