Ana Sayfa
 
Web Mail Kullanıcı: Şifre:
Ana Sayfa | Site Ağacı |
TÜRKİYE YÜKSEK İHTİSAS HASTANESİ
Sağlıkta Öncü Hastane
AYNI ANDA 3 NAKİL BİRDEN YAPILDI
 

AYNI ANDA 3 NAKİL BİRDEN YAPILDI

Ankara Yüksek İhtisas Hastanesi’nde aynı anda 3 nakil birden yapılarak bir ilk gerçekleştirildi. Ayrı ameliyathanelerde eş zamanlı olarak kalp, akciğer ve böbrek nakli yapılmasıyla 3 can hayata tutundu.

Organ bekleyenlerin her geçen gün arttığı ülkemizde Ankara Yüksek İhtisas Hastanesi’nde önemli bir başarıya imza atıldı. Hayata tutunmak için organ naklinden başka umudu kalmayan 3 kişi müjdeli haberi aynı anda aldı. Teknik alt yapısı ve tıbbi donanımıyla organ naklinde marka haline gelen hastane, çok kısa sürede 3 ayrı planlamayı yaparak nakilleri gerçekleştirdi. Nakil yapan doktorlar sevincini, “Nakil bayramı yaşıyoruz” şeklinde paylaştı.

Hava ambulanslı destek

Zamanla yarışan doktorlara, hava ambulanslı destek sağlandı. Üç ayrı ameliyathanede hummalı bir çalışma başladı. Kalp, karaciğer, böbrek ve akciğer nakli izninin verildiği tek hastane olan Yüksek İhtisas Hastanesi’nde gerçekleştirilen nakiller başarılı geçti.

Doktorlar anlattı

Nakilleri anlatan doktorlar şunları söyledi:

Hastane Yöneticisi Prof. Dr. Mustafa Paç: “Biz trasnplant bayramı diyoruz bugüne. Bizim için büyük sevinç tabi. Bu kadar uzun listelerimizin olduğu ülkemizde bizim için aynı anda 3 trasnplant yapmak büyük onur. Gururluyuz.”

Anestezi ve Yoğun Bakım Uzmanı Doç. Dr. Sema Turan: “Her organ gerçekten hayat demek. Halkımızı da bu konuda duyarlı olmaya davet ediyoruz. Bu hastalara yeni bir hastaya yeni bir nefes veriyorsunuz.”

Op. Dr. Erkan Ölçücüoğlu: “Ameliyat 3-4 saat sürdü. 2 gün içinde eve gönderiyoruz. Annesi biyolojik annesi ama resmiyette annesi değil. Yetki kurulu onayını bekledik.”

Böbrek Nakli Merkezi Sorumlu Hekimi Op. Dr. Şener Yıldız: “Hastanemizde multi organ çok sayıda organ naklinin yapılması hem halkımıza hizmet olarak değerlendirmeli hem de ülke ekonomimize kazanç olarak değerlendirilmeli.”

Nakil olan hasta Poyraz Çetin: “Geçen sene bu zamanlar bana tüp taktılar. Yapay kalp takıldı. Destek cihazı taktık. Kalp pili de takıldı. Ondan sonra tekrar buraya geldik. Kalp nakli yapıldı. Şimdi çok iyiyim, çok memnunum. Bütün hastaneye teşekkür ederim.”

Türkiye’de 25 binden fazla hasta organ nakli beklerken 2014 yılında sadece 4 bin 264 hastaya nakil gerçekleştirilebildi. Organ nakillerinde en büyük sorun organ bağışlarında.

Kadavradan bağış oranının yetersiz olmasından dolayı ülkemizde canlı vericili nakiller ağırlıklı olarak yapılmakta. Ülkemizde yapılan nakillerin yüzde 75’ini canlı vericili nakiller oluşturmakta. Son yıllarda yapılan çalışmalar sonucu 2002 yılında 148 olan beyin ölümü tespit sayısı on kat artış göstererek 2014 yılı sonunda 1.810’a yükseldi.. 2002 yılında 111 olan kadavra donör sayısı ise dört kat artış ile 2014 yılı sonunda 407’ye ulaşmıştı. Ancak tüm bu çalışmalara ve sağlanan artışa rağmen, kadavra organ bağışı oranları henüz istenilen düzeylerde değil. Avrupa’da yüzde 75 olan aile bağış oranı ne yazık ki ülkemizde yüzde 23 seviyesindedir.

Ülkemizdeki mevcut nakil merkezleri, organ bağışlarının artması halinde çok daha fazla sayıda nakil yapabilecek potansiyele ve donanıma sahip durumda.

22 bin hasta böbrek bekliyor

Ülkemizde 28.10.2015 tarihi itibariyle, yaşamsal öneme sahip organ bekleyen hastalarımız şöyle:

22 bin 157 Böbrek,

2 bin 218 Karaciğer,

621 Kalp,

265 Pankreas,

51 Akciğer,

5 İnce Bağırsak

  • 3.png
  • 1.png
  • 2.pngGüncel Haberler
 
Hastanemiz İletişim Bilgileri: Kızılay Sk. 06100 Sıhhıye, Ankara • Tel: 306 10 00 • Faks: 312 41 20
Her hakkkı saklıdır. © 2008 Türkiye Yüksek İhtisas Hastanesi Basın Yayın Enformasyon Birimi Tarafından Hazırlanmaktadır.