Ana Sayfa
 
Web Mail Kullanıcı: Şifre:
Ana Sayfa | Site Ağacı |
TÜRKİYE YÜKSEK İHTİSAS HASTANESİ
Sağlıkta Öncü Hastane
Kolorektal Kanser Nedir?
 

GASTROENTEROLOJİ CERRAHİ KLİNİĞİ

 

KOLON ve REKTUM KANSERİ

Dünyada Mart ayı kolon ve rektum kanseri konusunda halkı bilgilendirme ayı olarak ilan edilmiş olup, bu konuda halkı aydınlatıcı çalışmalar yapılmaktadır (Kalın bağırsak kolon olarak, kalın bağırsağın son 15 cm.lik bölümü rektum olarak adlandırılmaktadır). Kolon ve rektum kanseri, erkek ve kadınlar arasında kansere bağlı ölümlerin sebepleri arasında üst sırada yer almaktadır ve her iki cinste eşit sıklıkta görülmektedir. Bütünl toplum göz önüne alınırsa, hayat boyu bir insanda bu kanserin gelişme riski % 5’tir. Eğer ailesinde bu tür bir kanser varsa oran % 10-15’ e çıkmaktadır. Bu hastalık hiçbir belirti vermeden gelişebileceği gibi aşağıdaki belirtilerden bir ya da daha fazlası görülebilir.

Genellikle görülen belirtiler şunlardır:

  • Kanlı büyük abdest yapma
  • Dışkılama alışkanlığında değişiklik
  • Normalden daha ince dışkılama
  • Genel mide şikayetleri ( karında şişkinlik, gaz ağrısı)
  • Kusma
  • İshal, kabızlık veya tuvalet sonrası bağırsakların tam boşalmadığı hissi
  • Sebepsiz kilo kaybı
  • Devamlı yorgunluk

Kolorektal kanser erken safhada tespit edilirse tedavi edilebilmektedir. Kolorektal kanser gelişme riski yaşla birlikte artmaktadır. 50 yaş üzerindeki tüm erkek ve kadınlar kolorektal kanser gelişimi yönünden risk altındadır ve kontrol edilmelidirler. 50 yaş altındakilerde eğer ailelerinde iltihabi barsak hastalığı, kolorektal polip veya tümör, yumurtalık, rahim, mide ya da meme kanseri varsa daha yüksek oranda risk altındadır ve mutlaka kontrol edilmelidirler.

Kontrol için yapılması gereken testler nelerdir?

Günümüzde en sık kullanılan testler dışkıda gizli kan bakılması, rektoskopi (kalın barsağın son bölümünün makattan girilen alet yardımı ile gözle incelenmesi) ve kolonoskopidir.

Kolon ve rektum kanserini tespit etmede kullanılan en basit ve yaygın test, dışkıda gizli kan araştırılmasıdır. Uzun yıllardan beri yapılmakta olan basit ve ucuz bir testtir. Ancak test anında kanser ya da polibin kanıyor olması gerekir. Kanserin % 50’si ve polibin % 10’u bu testle tespit edilecek kadar kanar. Bu nedenle kesin teşhis koyabilmek için bu testle birlikte rektoskopi yapılması önerilmektedir. Son yıllarda dışkıda tümör belirteçleri bakılarak daha yüksek oranda kanser tespit edilmeye başlamıştır.

Rektoskopi ve kolonoskopi kalın bağırsağı gözle incelemeye yarar. Rektoskopi ile kalın bağırsağın son kısmı incelenirken, kolonoskopi ile yaklaşık 1.5 metre uzunluğundaki bütün kalın bağırsak incelenir. Hastaya bir zararı yoktur. Polip saptanacak olursa tümüyle çıkarılarak patolojik incelemesi yapılır ve sonucuna göre tedavisi yapılır.

Yukarıdaki belirtiler varsa veya hastalıkla ilgili daha geniş bilgi almak için polikliniğimize başvurabilir ya da elektronik posta gönderebilirsiniz.

gurelnessar@hotmail.comGüncel Haberler
 
Hastanemiz İletişim Bilgileri: Kızılay Sk. 06100 Sıhhıye, Ankara • Tel: 306 10 00 • Faks: 312 41 20
Her hakkkı saklıdır. © 2008 Türkiye Yüksek İhtisas Hastanesi Basın Yayın Enformasyon Birimi Tarafından Hazırlanmaktadır.