Ana Sayfa
 
Web Mail Kullanıcı: Şifre:
Ana Sayfa | Site Ağacı |
TÜRKİYE YÜKSEK İHTİSAS HASTANESİ
Sağlıkta Öncü Hastane
Kalp Naklinde 44. Yıl Gururu
 

KALP NAKLİNDE 44. YIL GURURU

Türkiye Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Türkiye’de ilk defa 22 Kasım 1968 yılında Op.Dr. Kemal Bayazıt tarafından gerçekleştirilen kalp naklinin haklı gururunu yaşıyor.

Ülkemizde ilk kez bir insandan diğerine kalp naklini Dr. Kemal Bayazıt Türkiye Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde, 14 yaşındaki fırın işçisi Erdal Yıldırım’ın kalbini 3 çocuklu anne 41 yaşındaki Maviş Karagöz’e nakletti.  Gerçekleştirilen bu olay Türk Tarihinde altın harflerle yerini aldı.

TÜRKİYE’DE TIP BİLİMİNDE ÇOĞU İLK HASTANEMİZDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Hastane Yöneticisi Prof. Dr. Mustafa Paç  Yaptığı açıklamada; ‘’ülkemizde ilk kez koroner bypass cerrahisinde IMA kullanımı 1974, ilk kez Açık Kalp ameliyatlarında membran oksijenatör kullanımı, ilk kez Açık Kalp ameliyatlarında ACT kullanımı, ilk kez Açık Kalp ameliyatlarında Kardiyopleji kullanımı, ilk kez Sol Ventrikül Anevrizmektomi ameliyatı, ilk kez IABP kullanımı, Türkiye'de ve Dünyada ilk Normotermik Kalp korunmasının Elektron Mikroskobik çalışması, Türkiye'de ilk kez Retrograt Serebral Perfüzyon ile beyin korunması, Türkiye'nin en büyük Koroner Bypass serisi, Türkiye'nin en büyük Kalp Kapak ameliyatı serisi, Türkiye'nin en büyük Aort Anevrizma Cerrahisi serisi, Türkiye'nin ilk ve tek, dünyanın ise 8. en büyük DMKP ameliyatları serisi, Türkiye'nin ilk ve tek Kalp Küçültme Ameliyatı (BATISTA) serisi, Türkiye'nin en uzun KMV Ameliyatları serisi, Türkiye'nin en uzun Kalp Tümörleri Cerrahi serisi, Türkiye'nin tek Kardiyomiyoplasti serisi 1993,Türkiye'de ilk Batista operasyonu 1996 yıllarında yine hastanemizde gerçekleştirilmiştir.’’ Dedi.

Şu anda Türkiye Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin ülkemizde çoğu alanda söz sahibi olduğunun altını çizen Prof. Dr. Mustafa Paç; ‘’Yurtdışı kalp ameliyatlarında zamanımızın yettiği kadarına refakat ediyoruz. Yurtiçinde de çeşitli hastanelerde yeni açılan (KVC) Kalp ve Damar Cerrahi birimlerinin hekimlerini yetiştiriyoruz. Türkiye’de ki ağır ameliyatların birçoğu yine hastanemizde gerçekleştirilmektedir.’’ Şeklinde konuştu.

HASTANE YÖNETİMİ Dr. BAYAZIT’I UNUTMADI

Günün anlam ve önemine binaen Türkiye Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi yöneticisi Prof. Dr. Mustafa Paç, Dr. Kemal Bayazıt’ı arayıp Ülkemizde ilk kez gerçekleştirilen bu nakilden dolayı kutlayarak şükranlarını iletti. . Prof. Paç, bu naklin Türkiye’de Tıp biliminde yeni bir dönemin miladı olarak kabul edildiğini belirtti. Tüm hastane çalışanlarının selam ve dualarını da Dr. Bayazıt’a  İleten Prof. Paç,’’ bu naklin Türkiye’de ilk defa bizim hastanemizde gerçekleştirilmiş olması ayrıca gurur kaynağımızdır.’’ şeklinde konuştu.Güncel Haberler
 
Hastanemiz İletişim Bilgileri: Kızılay Sk. 06100 Sıhhıye, Ankara • Tel: 306 10 00 • Faks: 312 41 20
Her hakkkı saklıdır. © 2008 Türkiye Yüksek İhtisas Hastanesi Basın Yayın Enformasyon Birimi Tarafından Hazırlanmaktadır.